Clergy Moves

Clergy Gathering 2022

The Clergy Gathering 2022 will take place from 16 to 19 May 2022 at Swanwick, Derbyshire. Registration is now open.

 


 

December 2021

The following have been announced since October 2021.

The latest 'Clergy Moves' is available below. It includes a list of recent appointments, resignations, retirements, and deaths that have occurred across the diocese.

 

Appointments

GREGORY Nathan James
Currently Chaplain of St Paul’s, Tervuren, Belgium, to be Assistant Curate (known as Church Planting Associate Minister) of Ashton upon Mersey St Mary Magdalene (1005), in the Deanery of Bowdon, with effect from 5 January 2022.

ICKE Robert John
Currently assistant curate in the parishes of Latchford St James (0408), Latchford Christ Church (0407) and Stockton Heath (0412), in the deanery of Great Budworth, to be Priest-in-Charge of the parishes of Latchford St James (0408) and Latchford Christ Church (0407), in the Deanery of Great Budworth, designated as an interim post for a period of 3 years, with effect from 11 January 2022.

KENNAUGH Gary
Currently Incumbent of Stalybridge Holy Trinity (1615), in the deanery of Mottram, to also be Rural Dean of the Deanery of Mottram, with effect from 14 December 2021, for a term expiring on 14 December 2026.

 

Retirements

COUSINS Graham
Currently Incumbent of Moreton Christ Church (0712), in the deanery of Wallasey, retiring with effect from 28 February 2022.

HAYES Denise Angela
Currently Incumbent of Hattersley St Barnabas (1606), in the deanery of Mottram, retiring with effect from 30 January 2022.

SHRINE Susan Elaine Walmsley
Currently Incumbent of Bredbury St Barnabas (1102), in the deanery of Chadkirk, retiring with effect from 31 March 2022.

 

Deaths

We are sorry to have to report the death of the following members of clergy.  Our sympathy, thoughts and prayers are with the family at this sad time.

SAMBROOK Kenneth Henry
Formerly SSM in the parish of St Mary, Wistaston (1719), in the deanery of Nantwich.  Mr Sambrook held PTO in Chester Diocese since retiring in 2015.  Died 10 November 2021.

 

 

 

 

 


Page last updated: 18th January 2022 1:47 PM